Zachód słońca

Święto Morza 2024

W niedzielę 23 czerwca w ramach Święta Morza odsłonimy ufundowaną przez naszą Fundację płytę pamiątkową poświęconą Andrzejowi Perepeczce.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 3 czerwca o godz. 13.00 na Molo Południowym (Przedłużenie Skweru Kościuszki) w miejscu cumowania „Daru Młodzieży”.

St. of. mech. dr Andrzej Perepeczko (1930-2023) – absolwent Państwowej Szkoły Morskiej z 1950 dziekan Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej, autor podręczników i pisarz, wychowawca i przyjaciel wielu pokoleń uczniów oraz studentów, autor 20 podręczników i skryptów akademickich oraz ponad 120 książek – zmarł 9 listopada 2023 roku.

W uroczystościach na  Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” 16 listopada 2923 roku żegnała st. of. mechanika inż. Andrzeja Perepeczkę Jego ukochana uczelnia, w której przepracował ponad 50 lat. Był rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, członkowie Senatu UMG z dziekanem Wydziału Mechanicznego prof. dr. hab. inż. Andrzejem Miszczakiem, Kompania Reprezentacyjna uczelni, członkowie Stowarzyszenia Starszych Oficerów Mechaników Morskich i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej z pocztami sztandarowymi. Przybyli licznie byli studenci i wychowankowie.

Pozostawił po sobie piękną pamięć, dobre i bardzo życzliwe wspomnienia oraz wspaniałe książki dla każdego: dla miłośników historii morskiej, dla kolegów zabawne wspominki z rejsów, dla młodzieży powieści pełne przygód, dla dzieci pięknie opowiedzianą trudną historię II wojny.

Drugie wydanie książki o Andrzeju Perepeczce jest już dostępne w naszej księgarni.